м. Київ, вул. Радищева, 3, оф. 402

office@teploma.com.ua

+38 (044) 251 71 50 
+38 (067) 354 88 80 
+38 (067) 328 88 67

Що таке дюбель, його види та навіщо він потрібен

28.11.2018 12:24

ДюбеляДюбель - кріпильний елемент для монтажу, з'єднання різних матеріалів з основами, зведення теплоізоляційних та інших будівельних конструкцій. Його також називають гільзою, втулкою, що відображає суть його конструкції.

Прототипом сучасного дюбеля став популярний колись дерев'яний Чопик, який вбивали в стіни перед тим, як вбити туди цвях.

Моделі нового покоління дозволяють фіксувати кріплення до всіх основ - бетону, каменю, гіпсокартону, пористої, пустотілої цегли, дерева.Чопики з дерева

Дюбель застосовується, коли потрібно робити наскрізні отвори, наприклад, для монтажу підвісних полиць. У будівництві широко використовується дюбель для мінеральної вати і пінопласту при монтажі утеплювача.

Принцип дії виробу елементарний - він виконує розпірну функцію за рахунок конструктивних ребер і "зачіпок".

Розпірна і нерозпірна частини

Частини дюбеляДюбель - це циліндричний стержень з нейлону, поліпропілену, поліетилену або металу. Конструкція кріплення має дві частини - розпірну і нерозпірну.

 • Розпірна під час монтажу змінює форму, розширюється, втискаючись в отвір в стіні. Саме ця, робоча, частина дюбеля забезпечує надійну фіксацію матеріалу до стіни.Розпірна частина
 • Нерозпірна частина не змінює своєї форми. Вона знаходиться всередині прикріплюваного матеріалу, де немає необхідності формувати дуже міцне зчеплення, не дає контактувати металу основи і матеріалу кріплення. Довжина нерозпірної частини повинна відповідати товщині фіксованого матеріалу.Нерозпірна частина дюбеля

Деякі моделі дюбелів мають спеціальну обмежувальну манжетку, яка не дає виробу провалюватися в отворі основи.

Додаткові елементи

Додаткові конструктивні елементи дюбеля виконують різні функції:

 • розпірні (виступи, зубці, шипи, які спрямовані конструктивно проти руху назовні) забезпечують максимально щільне прилягання кріплення до стінок отвору, попереджаючи його виривання;
 • стопорні (вуса, елерони) не дають дюбелю прокручуватися під час монтажу;
 • осьовий канал зберігає осьовий напрямок гільзи;
 • розсічення (прорізи) забезпечують необхідну деформацію дюбеля.

Класифікація дюбелів

типи дюбелівДюбеля мають численні модифікації, що дозволяють підібрати кріплення для різних основ, матеріалів, особливостей монтажу.

Основні фактори при виборі дюбеля - товщина фіксованого матеріалу і максимально допустиме навантаження при експлуатації. Останній показник може перевищувати 200 кг, однак, цього недостатньо при монтажі дуже важких конструкцій (наприклад, металлокаркасів). Для подібних навантажень використовується анкерний дюбель.анкерний дюбель

За методом кріплення

Метод кріплення позначається на всій конструкції, а його вибір і відповідний вид дюбеля залежить від матеріалу основи.

Щільні матеріали

На щільному бетоні іноді замість дюбеля використовують звичайний шуруп, так як він входить в стіну з високою силою тертя і забезпечує непогану фіксацію.

Безумовно, дюбель перевершує свого конкурента за рахунок своїх розпірних і стопорних елементів, які деформують гільзу рівно під форму отвору. Сила тертя при такому впливі більша і фіксація - надійніша.

Монтаж на повнотілу стіну утруднений через високу щільність матеріалу, тому тут використовується дюбель для бетону і цегли.

Для таких основ підходить більшість кріплень - розпірний, універсальний, рамний, цвяховий.

 • Розпірний дюбель для щільних стін може використовуватися з комплектуючими шурупами. Конструкції кріплення розрізняються формою і кількістю додаткових елементів.Розпірний дюбель
 • Універсальний дюбель вміє підлаштовуватися під матеріал основи. У щільному бетоні він проявляє себе, як розпірний елемент, в пустотілому - інакше.Універсальний дюбель
 • Цвяховий дюбель призначений для швидкого монтажу, як правило, з використанням монтажного пістолета.Цвяховий дюбель
 • Фасадний (рамний) також орієнтований на роботу зі щільною основою.Фасадний дюбель

Пустотілі і пухкі матеріали

Отримати тісний контакт в пустотілій або пухкій стіні можна. Розпірний дюбель при деформації дасть незначне число точок контакту, чого недостатньо для повноцінної фіксації.

У пустотілому, пухкому матеріалах кріплення формується за рахунок форми дюбеля. Для таких основ підійдуть:

 • Універсальний дюбель разом з шурупом вони утворюють складний вузол, який стає упором. Несуча здатність такої конфігурації трохи нижча, ніж при використанні дюбеля. Однак для монтажу меблів або обладнання універсальний кріпильний елемент підходить.
 • Рамний допустимо використовувати тільки для монтажу в пінобетон пластикових вікон, дверей. Довжина дюбеля цього виду, його конфігурація не підходять для інших цілей.
 • Дюбель, що закручується, має форму конуса і зубці, що нагадують кручену спіраль. Вони продавлюють і обжимають стінки отвору одночасно, створюючи ефективне кріплення. Металевий дюбель працює аналогічно, але розклинюється сильніше.Дюбель закрутка
 • Забивний дюбель для газобетону являє собою розпірну гільзу з трьома вигнутими пелюстками, які при розширенні вдавлюються в стінки отвору, утворюючи щільний фіксуючий вузол. Кріплення повинне убиватися, а не укручуватися.Забивний дюбель

Листовий (панельний) матеріал

Тонкий шар листового або панельного матеріалу приховує за собою порожнечу. Кріплення до нього виробляється завдяки формі і особливій ​​конфігурації дюбеля. Кріплення забезпечене наскрізними прорізами по всій довжині гільзи, які при активації складаються, утворюючи парасольку або конічний намету. Ця форма забезпечує щільне прилягання кріплення до листа основи.

Такий принцип дії мають всього два види виробів: дюбель моллі і метелик. Різняться між собою вони матеріалом, з якого виготовлені.

 • Моллі виготовляється зі сталі (оцинковка, нержавійка). Робоче навантаження кріплення коливається в межах 12-75 кг. Дюбель Моллі комплектується шурупами з гаком, Г-подібним гаком або кільцем для монтажу обладнання або світильників.Дюбель-моллі
 • Метелик виробляється з пластика. Конструкція кріплення ідентична моллі, але максимальне навантаження на нього - до 30 кг.Дюбель метелик

По виду монтажу

Є у вигляді поділу за принципом установки втулки - попередній або наскрізний монтаж.

При попередньому способі кріпильний виріб вводиться в тіло стіни і навантажується, а фіксується матеріал прилягає до поверхні. Цей принцип дії використовується в розпірному, гвоздьовому та універсальному дюбелі.

При наскрізному монтажі кріплення проходить через шар проміжного матеріалу або фрагмент порожнечі, тому дюбель повинен мати довшу нерозпірну частину. Для наскрізної фіксації підходить рамний, фасадний, покрівельний види або дюбель для теплоізоляції з капелюшком-парасолькою.

 • Рамна гільза, проходячи через віконну раму, вбивається в стіну. Між профілем і стіною залишається вільний простір. При монтажі металопластикових виробів на пустотілі основи застосовується рамне кріплення, що має дві розпірні зони.
 • Дюбель фасадний проходить крізь утеплювач, дозволяє залишати зазор для вентиляції між зовнішнім облицюванням і листом теплоізоляційного матеріалу. Принцип дії аналогічний рамному дюбелю, але більший і потужніший. Часто виготовляється з металу.
 • Втулка покрівельна - неразпірний дюбель з отвором на кінці і широким капелюшком у верхній частині елемента. Гвоздь проникає в основу, проходячи крізь втулку.втулка покрівельна
 • Дюбель для теплоізоляції може мати розпірну і неразпірну модифікацію. Ключова відмінність від інших гільз - великий капелюшок-парасолька (діаметр 45-90 мм), що дозволяє фіксувати пухкий теплоізоляційний матеріал (пінопласт, мінеральну вату).дюбель для теплоізоляції

За матеріалом

Велика частина сучасних дюбелів виготовляється з пластмаси. Це пояснюється властивостями пластику. Його еластичність дозволяє йому з легкістю деформуватися в отворах основ, зберігаючи при цьому свої властивості. Пластикові гільзи забезпечують надійну фіксацію, не дивлячись на те, що для їх виробництва застосовують найдешевші полімери.

 • Поліамід (нейлон) - досить жорсткий, міцний матеріал. Стійкий до деформації, вібрації, він зносостійкий і вважається найміцнішим матеріалом. Однак, використовувати нейлоновий дюбель в мороз і вогкість не можна через його гігроскопічність.
 • Поліетилен - в'язкий матеріал, який зберігає свої якості при деформації. Він не проводить електрики, не боїться корозії, сильних морозів (до -400 С). Однак, мінус у нього все ж є - з часом він розтріскується.
 • Поліпропілен - не такий сильний на холоді, але зате не боїться нагріву (починає плавитися лише при +1400 С). Він більш твердий та зносостійкий, ніж поліетилен, але також може розтріскуватися.

Пластмасові дюбелі мають загальний недолік - горючість, тому для монтажу пожежонебезпечних конструкцій необхідно використовувати вироби з металу.

Дюбель металевий

Металевий дюбель

Металеві кріпильні гільзи по конфігурації аналогічні пластиковим, але їх вибір не такий широкий. Метал при своїй жорсткості і міцності, не має пружності та в'язкості пластмаси. Відповідно, він не здатний сильно змінювати свою форму, не змінюючи своїх властивостей.

Основна перевага металевих кріплень - можливість витримувати великі навантаження, в порівнянні з пластиком.

Виготовляють дюбелі з нержавіючої або оцинкованої сталі, щоб вироби могли протистояти корозії.

Найбільш довговічними вважаються кріплення зі сплавів з титаном, хромом, бронзою, але вони дорого коштують, тому застосовуються зазвичай на найважливіших об'єктах.

По області застосування

Дюбеля по сфері застосуванняВагомий показник при монтажних роботах - особливості матеріалу, який фіксується. З точки зору сфери застосування, дюбелі бувають:

 • загального використання - універсальний, розпірний, цвяховий кріплення, якими можна монтувати і книжкову полицю, і важку облицювальну плиту - їх допустимо використовувати з будь-якими видами основ;

 • спеціальні - їх конструкція орієнтована на конкретну область використання:

  • рамні - для профілю з металопластику;

  • дюбель для теплоізоляції - для легких і пухких листів утеплювача,

  • дюбель для гіпсокартону (Моллі, метелик) - тільки для порожнистих поверхонь;

  • дюбель-хомут - для фіксації кабелю або трубопроводу;Дюбель хомут

  • елемент з метричною різьбою - для вкручування болта або шпильки з таким же різьбленням.елемент з метричною різьбою

Поради щодо вибору

вибір дюбелівВ інтернет-каталогах виробників кріпильних елементів можна розгубитися - широкий вибір і трохи схожі зовні конструкції вводять в оману. Однак, Ви приймете правильне рішення, якщо при покупці врахуєте:

 • матеріал основи, на яку плануєте фіксувати конструкції - один і той же дюбель буде вести себе по-різному і зможе витримати різне навантаження, якщо використовувати його в газобетоні, пустотілій цеглі або щільному бетоні;
 • характер навантаження повинні відповідати потужності дюбеля (співвідношення діаметру і довжини втулки). Для горизонтальної на зріз навантаження (шафки, картини, дзеркала) довжина дюбеля повинна бути 6-10 мм; для вертикальної (люстри) необхідна більше заглиблення, гільза повинна бути 40-60 мм і мати додаткові елементи фіксації (крильця, поперечні насічки); для динамічного навантаження (шведська стінка, турнік) надійніше використовувати болтові модифікації.
 • особливості стіни (стелі) і виробу, що монтується - спеціальні дюбелі призначені для конкретних виробів і взаємозамінятися не повинні (наприклад, моллі для листової основи абсолютно непридатні для щільного бетону).

Вибір між металевим і пластиковим дюбелем варто грунтувати на правилах пожежної безпеки і передбачуваного навантаження. Якщо немає необхідності в більш потужному кріпильному елементі, можна вибрати податливі і недорогі пластмасові гільзи. Тим більше, що конструкції сталевих і пластикових "конкурентів" ідентичні.

Не можна замінити хіба що дюбель для пінопласту або мінеральної вати, тому що конструкція з капелюшком - єдине доступне кріплення для якісного монтажу теплоізоляційних систем.

Різноманіття кріпильних гільз повністю покриває потреби різних монтажних робіт. Вони дозволяють надійно зафіксувати все - від легких меблів до великовагових конструкцій на будь-які основи.